BURDON TESTİ

  • PDF

Dikkat gücünü ölçer.

Çocuklara bir sayfa üzerine gelişi güzel dizilmiş harfler verilir. Bu harfler belli ve düzenli aralıklarla dizilmiştir. Her satırda 407 harf bulunur. Her sayfada da 20 satır vardır. Bu yapraktaki her harfin sayısı bilinir. Test için hazırlanan yaprakta 150 tane (a), 75 tane (g) 50 tane (b) ve 25 tane (d) harfi vardır. Burdon testi 10-20 yaşlarındakilere uygulanır. Sayfanın önceden ayarlanmış bir süresi de vardır. Her bölüm için İlköğretimin ikinci kademesinde (3) Lisede (2) dakika süre verilerek çocuklara şöyle bir açıklama yapılır:

“Önünüzdeki sayfada bulunan bütün a, b, d ve g harflerinin altlarını kurşun kaleminizle çizeceksiniz. Bir satırı gözden geçirirken önce yalnız bir harfi işaretleyemeyeceksiniz. Satırdaki tüm a, b, d, g lerin altını çizeceksiniz.

Çocuklar ne yapacaklarını iyice öğrenmelidirler. Bunu sağlamak amacıyla gerekirse tahtaya yazılmış iki satır harf üzerinde birlikte bir de deneme yapılır ve daha sonra asıl denemeye geçilir. Denemeden sonra çizgiler sayılarak denemenin değerlendirilmesi yapılır.

Öğrenme için çalışma, iyi öğrenme için dikkatin toplanması ve bu toplanmanın uzun süre dağıtılmaması çok önemlidir. Dikkatle okunmayan bir metin ne kadar yinelenirse yinelensin hiç akılda kalmaz. Her şeyden önce öğrenilecek konu üzerinde ilgi ve dikkatin toplanması gerekir.

Öğrenmede motivasyon en önemli ilk basamaktır. Çocuklar tanınırken onların ilk kez dikkatlerinin gücü ve özellikle dikkatlerini bu noktada toplayabilme yeteneğinin derecesini bilmek önem kazanır. Bazı ruh ve akıl bozuklukları halinde dikkatin dağıldığı ve istenen bir yerde toplanamadığı görülür.

Sitemizi Paylaşın

Online Sayısı

Şu anda 7 konuk çevrimiçi

Bize Ulaşın

Adres: Vali Rahmi Bey Mh. 139 Sk. No:34 Buca/İZMİR (Buca Karakolu sokağı)
Telefon: 0232 420 09 26
GSM    : 0533 711 03 99
Faks    : 0232 442 28 22
e-posta: info@burcakozelegitim.com